POMOZTE CHRÁNIT SVÉ DÍTĚ PŘED URČITÝMI RAKOVINAMI SPOJENÝMI S HPV

Očkování před začátkem sexuálního života představuje jednu z nejúčinnějších prevencí proti některým typům HPV infekce, které mohou v některých případech způsobit genitální bradavice nebo určité předrakovinné změny, tzv. prekancerózy, které mohou vést až k rakovině.

Chci pomoci chránit své dítě
Pokud máte děti ve věku 11-14 let včetně, jste tu včas!

Co je to HPV?

Lidský papilomavirus neboli HPV je skupina virů přenosných především intimním kontaktem. Některé typy těchto virů mohou způsobit určitá onemocnění u mužů i žen.

HPV viry jsou velmi rozšířené, během života se s některým z nich setká až 80 % populace, u většiny ale infekce spontánně odezní. HPV infekce často bývá bez příznaků a nakažený člověk tak ani nemusí vědět, že je přenašečem. U části populace však HPV infekce může vést k rozvoji genitálních bradavic, nebo k určitým předrakovinným změnám, které mohou vést až k rakovině.

  • HPV je sexuálně přenosná infekce. Může se ale šířit i intimním kontaktem a mazlením. I používání kondomu má jen částečný efekt, protože k přenosu může dojít mezi nechráněnými částmi kůže.

  • HPV způsobenými onemocněními mohou onemocnět muži i ženy, a proto se v České republice proti této infekci očkují chlapci i dívky.

  • HPV infekci nelze léčit, ale zdravotní pojišťovny hradí nebo přispívají na prevenci onemocnění souvisejících s HPV — ať už očkování pro děti ve věku 11 - 14 let, nebo každoroční prohlídku na gynekologii pro ženy od 15 let.

  • Na onemocnění, které HPV infekce způsobuje u mužů, není zaveden screening, který by odhalil počáteční fáze onemocnění.

We are parents image

Jaká onemocnění může HPV infekce způsobit?

Genitální bradavice

Bradavice se mohou objevit u dětí, žen i mužů a jedná se o nepříjemné onemocnění, které se v mnoha případech opakovaně vrací a jeho výskyt v poslední dekádě vzrostl. Očkování proti němu pomáhá chránit.

Předrakovinné změny, tzv. prekancerózy

Mohou vzniknout po HPV infekci během několika let. Jedná se o změnu v nějaké tkáni, ze které by se časem mohl vyvinout zhoubný nádor (zejména v případě, že prekanceróza nebude včas odhalena a léčena).

Rakovina děložního čípku

Infekce lidským papilomavirem (HPV) stojí až za 90 % výskytu rakoviny děložního čípku. Dlouho se neprojevuje a obvykle se na ni přijde až vyšetřením u gynekologa, tzv. cytologií.

Rakovina análního otvoru

HPV infekce způsobuje kolem 60 % případů rakoviny análního otvoru. Toto onemocnění může postihnout ženy i muže.

Rakovina zevního genitálu a pochvy

U žen může HPV infekce způsobit také rakovinu zevního genitálu a pochvy.

Pomozte předcházet těmto onemocněním u svých dětí

Zeptejte se svého pediatra na očkování proti HPV

Jedna z nejúčinnějších prevencí

Jedna z nejúčinnějších prevencí proti některým rakovinám souvisejícím s HPV.

V ČR se očkuje už od roku 2006

Hlavním účelem očkování proti HPV je prevence rakoviny děložního čípku, která představuje 82 % všech případů rakovin spojených s HPV.

Používané celosvětově

Po celém světě bylo distribuováno přes 500 milionů dávek vakcín proti HPV.

Proč očkovat děti ve věku 11–14 let? Hradí to zdravotní pojišťovna.

Ale to není všechno...

Očkování proti HPV pro děti ve věku 11–14 let je klíčové, protože je nejefektivnější v případě, když se aplikuje před začátkem sexuálního života — tedy před možným kontaktem s HPV. Vakcína Gardasil®9 pomáhá chránit proti devíti typům HPV, z nichž některé způsobují až 90 % rakoviny děložního čípku a další z nich až 90 % případů genitálních bradavic.

Proč to neodkládat?

  • Hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

  • Očkování je nejúčinnější před začátkem sexuálního života.

Chci pomoci chránit
své dítě

Zvolte věk

Co můžete udělat

Ke konzultaci očkování s pediatrem můžete využít prohlídku v 11 nebo 13 letech nebo mimo prohlídku.

Rodiče také zajímá

Kdy a jak probíhá preventivní prohlídka u 11letých dětí?

Preventivní prohlídka může proběhnout již měsíc před dovršením 11. roku věku dítěte. Na prohlídce se doplní anamnéza osobní i rodinná, proběhne komplexní vyšetření dítěte, rovněž vyšetření vzorku moči a konzultují se různá očkování včetně očkování proti HPV.

Co očkování obnáší? Jak se na něj připravit?

Vakcína Gardasil®9 se podává injekčně. Děti ve věku 11-14 let včetně mají očkování plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Zobrazit více

Nebojte se oslovit pediatra:

Dobrý den, pane doktore / paní doktorko,

rád/a bych s Vámi konzultoval/a možnost očkování proti HPV onemocněním pro své dítě <Jméno Příjmení>, které máte v péči.

Prosím, dejte mi vědět, jaké další kroky je potřeba učinit.

Předem děkuji za odpověď.

S pozdravem,
[Vaše Jméno]

Dobrý den, pane doktore / paní doktorko,

rád/a bych s Vámi konzultoval/a možnost očkování proti HPV onemocněním pro své dítě <Jméno Příjmení>, které máte v péči.

Pokud souhlasíte, jaké jsou prosím další kroky, které je nutné učinit?

Často kladené otázky

Může očkování proti HPV zabránit rakovině děložního čípku?

Vakcína Gardasil®9 pomáhá chránit proti rakovině děložního čípku asociované s typy HPV obsaženými ve vakcíně. Společně se sekundární prevencí ve formě pravidelných prohlídek na gynekologii tak očkování nabízí jednu z nejúčinnějších prevencí.

Je očkování vhodné pouze ženy?

Ne, očkování pomáhá chránit i muže. U nich infekce HPV může představovat riziko rozvoje onemocnění, jako jsou genitální bradavice nebo rakovina análního otvoru.

Je očkování proti HPV vhodné i při nepromiskuitním způsobu života?

Ano, je totiž možné nakazit se už od prvního nebo jediného sexuálního partnera. Navíc je možný i nepohlavní přenos HPV.

Nestačí jako ochrana kondom?

Kondom může bránit přenosu HPV viru jenom na kondomem chráněné části těla. Proto nemusí být dostatečně efektivní prevencí infekce HPV.

Jak dlouho trvá ochrana vakcínou Gardasil®9?

V současnosti probíhají dlouhodobé ověřovací studie mající za cíl stanovit délku trvání ochrany.

Pomáhá vakcína Gardasil®9 chránit proti všem HPV virům?

Ne, existuje mnoho typů HPV. Gardasil®9 pomáhá chránit proti těm HPV typům, které způsobují až 90 % případů rakoviny děložního čípku a až 90 % případů genitálních bradavic.

Má vakcína Gardasil®9 nežádoucí účinky?

Tak jako jakékoliv jiné očkování, ani očkování vakcínou Gardasil®9 není bez rizika. Nejčastějšími nežádoucími účinky pozorovanými po aplikaci přípravku Gardasil®9 byly reakce v místě aplikace injekce (84,8 % očkovaných jedinců v průběhu 5 dnů po některé z očkovacích návštěv) a bolest hlavy (13,2 % očkovaných jedinců v průběhu 15 dnů následujících po některé z očkovacích návštěv). Tyto nežádoucí účinky byly obvykle mírné nebo středně závažné.

Má mé dítě očkování proti HPV hrazené ze zdravotního pojištění?

Očkování proti HPV je plně hrazeno ze zdravotního pojištění všem chlapcům a dívkám ve věku 11 až 14 let včetně.

Je očkování jenom pro děti?

Očkování proti HPV je vhodné i pro dospělé ženy a muže.

Další rady pro