Onemocnění u chlapců

Také mužů se týkají onemocnění způsobená HPV. Očkováním je můžete pomoci ochránit před genitálními bradavicemi a rakovinou anu. Očkovaný chlapec může snížit riziko přenosu HPV infekce a tím ochránit svoji budoucí partnerku před nemocemi způsobenými HPV infekcemi.

sdílet

Rozšíření onemocnění u mužů v Evropě

V Evropě ročně nově onemocní v důsledku HPV odhadem 3,4 3. ECIS, Estimates of cancer incidence and mortality in Europe in 2020, dostupné na: https://ecis.jrc.ec.europa.eu/ 4. European Cancer Organisation, A Four Step Plan for Eliminating HPV Cancers in Europe, 2020, dostupné na https://www.europeancancer.org/2-standard/111-the-impact-of-hpv :

Genitální bradavice
428 000 mužů
Rakovina análního otvoru
4 327 mužů

Genitální bradavice

Genitální bradavice nebo tzv. kondylomata (fíčky) jsou měkké výstupky na kůži a sliznici v genitální oblasti. Mohou postihnout penis, vulvu, vaginu, děložní čípek, nebo je můžeme nalézt v okolí řitního otvoru. Genitální bradavice postihují ve stejné míře ženy i muže a dochází k přenosu mezi partnery. Také mohou mít významné psychické a sociální dopady a onemocnění se často vrací. Proti HPV typům 6 a 11, které vyvolávají více než 90 % případů genitálních bradavic, je možné se nechat očkovat a nemoci předejít.

Rakovina análního otvoru

Vyskytuje se jak u ženské, tak mužské populace. V posledních letech stoupá výskyt tohoto typu rakoviny. Přednádorové změny většinou nepůsobí žádné subjektivní potíže a screeningové vyšetření se neprovádí, proto bývá rakovina anu odhalena pozdě 1 1. Harder et al. BMC Medicine (2018) 16:110 . Proti HPV typům, které vyvolávají rakovinu análního otvoru nejčastěji, je možné se nechat očkovat a nemoci předejít. 2 2. Shridhar R. CA Cancer J Clin. 2015;65:139–162

Léčba a prevence

Léčba

V současné době neexistují léky, které by dokázaly HPV infekci léčit. Léčba napadené tkáně při všech onemocněních způsobených HPV probíhá chirurgickým ošetřením a dle závažnosti následnou onkologickou léčbou.

Genitální bradavice se vypalují laserem či seškrabávají, často opakovaně a někdy i v celkové narkóze. Ačkoli lze genitální bradavice odstranit, jejich léčba bývá zdlouhavá, mnohdy bolestivá a onemocnění se často vrací. Očkování proti HPV je možnou prevencí před uvedenými onemocněními, již vzniklé onemocnění však neléčí.

Kdy je nejlepší čas na očkování?

Proč očkovat chlapce?

HPV se mezi lidmi šíří zejména během sexuálních aktivit a mazlení, muži jsou tak ohroženi stejně jako ženy. Očkovaný chlapec může snížit riziko přenosu HPV infekce a tím ochránit svoji budoucí partnerku před nemocemi způsobenými HPV infekcemi.

K přenosu infekce není nutný pohlavní styk, jelikož k nákaze může dojít už při pouhém intimním dotyku kůže, např. při mazlení. HPV může způsobit u mužů rakovinu řitního otvoru nebo genitální bradavice.

Jaká onemocnění hrozí ženám?

Preventivní opatření

Vakcína

Vakcína Gardasil®9 chrání proti onemocnění způsobeným HPV viry, které jsou obsažené ve vakcíně. Vakcinace proti HPV infekci je plně hrazena ze zdravotního pojištění pro všechny děti ve věku 11 – 14 let včetně. Nechte své děti očkovat včas.

Chrání proti 9 typům viru HPV.

Číst více
Více o očkování proti HPV
Zdroje:

1. Harder et al. BMC Medicine (2018) 16:110

2. Shridhar R. CA Cancer J Clin. 2015;65:139–162

3. ECIS, Estimates of cancer incidence and mortality in Europe in 2020, dostupné na: https://ecis.jrc.ec.europa.eu/

4. European Cancer Organisation, A Four Step Plan for Eliminating HPV Cancers in Europe, 2020, dostupné na https://www.europeancancer.org/2-standard/111-the-impact-of-hpv